V današnjem hitrem življenjskem tempu pogosto pozabljamo, kako pomembno je, katera živila in hranila vnašamo v svoje telo. Ena od ključnih hranil, na katero ne smemo pozabiti, je prehranska vlaknina. Morda ste zanjo že slišali, pa niste prepričani kaj točno je in kje se nahaja? Zakaj je tako pomembna za zdravje in koliko prehranske vlaknine dnevno je sploh priporočljivo zaužiti?
Za vas sem zato zbrala odgovore na vse dileme okoli prehranske vlaknine!
Prehranska vlaknina je oblika ogljikovih hidratov, ki je naše telo ne more prebaviti, a ima kljub temu zelo pomembno vlogo v naši prehrani. Najdemo jo v živilih rastlinskega izvora, predvsem v polnozrnatih izdelkih (pekovski izdelki iz polnozrnate moke), zelenjavi, sadju in stročnicah.
Prehranska vlaknina je izjemno pomembna za zdravje naše prebave. Deluje kot hrana za koristne mikroorganizme v našem črevesju, znane tudi kot probiotične bakterije. Te bakterije igrajo ključno vlogo pri prebavi hrane, tvorbi vitaminov in s tem doprinesejo tudi h krepitvi imunskega sistema. Redno uživanje živil, bogatih z vlaknino spodbuja rast teh dobrih bakterij, kar prispeva k urejeni prebavi in dobrem počutju.
Vlaknina je znana po tem, da podaljša občutek sitosti po obroku. Njena prisotnost v prebavnem traktu upočasni praznjenje želodca, kar pomeni, da se po obroku dlje časa počutimo siti. S tem lahko lažje kontroliramo svoj apetit in se brez težav odpovemo prigrizkom med obroki.
Za vse, ki želijo vzdrževati stabilno raven sladkorja v krvi, so živila, bogata s prehransko vlaknino odlična izbira. Obroki, bogati z vlakninami, pomagajo preprečiti hiter porast sladkorja v krvi po jedi. Zaradi počasnejše prebave ogljikovih hidratov se sladkor postopoma sprošča v kri, kar je še posebej pomembno za ljudi s sladkorno boleznijo ali tiste, ki želijo poskrbeti za enakomerno raven energije skozi ves dan.
Prehranska vlaknina imajo še eno dobro lastnost – zmanjšuje energijsko vrednost obroka. Ker jih telo ne more v celoti prebaviti, ne prispevajo veliko energije (kalorij), hkrati pa povečujejo volumen obroka. To pomeni, da lahko uživate količinsko več hrane, ne da bi povečali vnos kalorij, kar je ključno za tiste, ki želijo uravnavati ali znižati svojo telesno maso.
Priporočila za dnevni vnos prehranske vlaknine navajajo, da bi naj dnevno zaužili vsaj 30 g prehranske vlaknine. Pa vendar Slovenci v povprečju precej zaostajamo za priporočili. Kot primer navajam, kaj lahko v dnevu zaužijemo, da bomo zadostili priporočilom in vnesli 30 g prehranske vlaknine: 30 g ovsenih kosmičev, 100 g malin, 2 rezini Kraljevskega hlebčka, 200 g sladkega krompirja, 1 jabolko, 100 g graha. Ni tako težko, mar ne? 😊
Uravnotežena prehrana, bogata s prehranskimi vlakninami, je temelj zdravega življenjskega sloga. Z uživanjem raznolike hrane, kot so polnozrnati pekovski izdelki Pekarne Hlebček, zelenjava, sadje in stročnice, lahko na enostaven način vnesete dovolj prehranske vlaknine in s tem poskrbite za svoje zdravje.
Lana Krajnc, mag. inž. preh.