AJDA: hranljiva rastlina z bogato preteklostjo

Ajda (Fagopyrum esculentum) je rastlina, ki že tisočletja predstavlja pomemben del prehrane številnih kultur po svetu. Ajda sicer ni pravo žito, sodi med dresnovke, medtem ko prava žita razvrščamo med trave, v prehrani pa jo, zaradi sorodnih hranilnih lastnosti, uvrščamo v skupino skupaj z drugimi žiti. Znana je po svoji odpornosti na različne podnebne razmere, visoki hranilni vrednosti in raznovrstni uporabi v kulinariki.

ALI STE VEDELI?

  • Ajda izvira iz Himalaje in Tibeta, kjer so jo po nekaterih podatkih vzgajali že pred več kot 4000 leti. Tam je zaradi svoje sposobnosti uspevanja v težkih podnebnih razmerah, visokih nadmorskih višinah in revnih tleh postala ena izmed ključnih sestavin v prehrani prebivalstva.
  • Kitajska je bila med prvimi državami, ki je sprejela ajdo v svojo kulinariko, uporabljali pa so jo predvsem za pripravo kaš in različnih jedi.
  • Ajdo so za peko kruha prvič uporabili stari Grki in Rimljani. Ajdova moka je predstavljala pomemben vir energije za vojake in delavce v antičnih časih.
  • Poleg svoje vloge v kulinariki je bila ajda cenjena tudi v tradicionalni medicini. Različne kulture so ajdo uporabljale za zdravljenje prebavnih težav, krepitev imunskega sistema in splošno izboljšanje zdravja.

Ajda danes še posebej navdušuje s svojim značilnim okusom in hranilno vrednostjo, ki jo cenijo tako kuharski mojstri kot ljubitelji zdrave prehrane. V svetu za prehrano uporabljamo dve vrsti ajde, navadno in tatarsko.

AJDOV KRUH

Hlebčkov ajdov kruh je odlična alternativa pšeničnemu kruhu, saj ima poleg značilnega okusa ajde tudi dodatne prehranske prednosti.

Je bogat z vlakninami in beljakovinami, oboje pa prispevajo k daljšemu občutku sitosti. Beljakovine pa so ob enem tudi ključno hranilo za rast in obnovo telesnih celic.

Kot smo omenili, ima ajda nižji glikemični indeks, kar pomeni, da uživanje ajdovega kruha vpliva na počasnejše sproščanje glukoze v kri. To je pomembno zlasti za osebe, ki želijo ohranjati stabilno raven krvnega sladkorja in se izogniti prevelikemu nihanju energije.

Poleg ajdove moke se v ajdov kruh pogosto dodajajo tudi semena ali oreški, kar še poveča njegovo hranilno vrednost. Hlebček je v svoj ajdov kruh dodal orehe, ki povečajo hranilno vsebnost, prav tako pa doprinesejo k hrustljavosti in izboljšajo okus.

Hlebčkov ajdov kruh s svojim okusom ne le zadovolji le brbončic, temveč prispeva k zdravi in raznoliki prehrani. Z svojo pestro prehransko vrednostjo ter enostavno pripravo predstavlja odlično dopolnilo vsakdanjemu jedilniku. Z redno vključitvijo ajde in ajdovega kruha v prehrano lahko prispevate k svojemu celostnemu zdravju in dobremu počutju ter podprete lokalno in trajnostno pridelavo.

Pripravila: Lana Krajnc, mag. inž. preh.

Opombe:

*Prosti radikali: strupi in telesu tuje snovi, ki lahko vplivajo na pojav različnih (kroničnih) bolezni.

Viri:

Vombergar, B., Kreft, I., Horvat, M., & Vorih, S. 2014. AJDA BUCKWHEAT. Ljubljana, Založba kmečki glas (druga izdaja 2018)

Mazza G., Oomah B. D. 2003. BUCKWHEAT. Encyclopedia of Food Sciences and Nutrition (Second Edition). Academic Press: 692-699.

Preberite še

KONTAKT

Hlebček d.o.o.
Ptujska cesta 74
2331 Pragersko

www.hlebcek.si

komerciala@hlebcek.si
02 803 72 39

PRIJAVI SE NA E-NOVICE

NAROČILO PO TELEFONU

Za naročilo po telefonu nas pokličite 02 803 72 39
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram